Ogólne prawa pasażera – gdzie możemy znaleźć informacje?

Wszyscy ruszający w podróż samolotem muszą znać wszystkie swoje prawa i obowiązki. Powinno się przed wyruszeniem na wycieczkę zaznajomić się z różnymi przydatnymi danymi. Wtedy łatwo jest domagać się np. odszkodowania w sytuacji odwołanego lotu. O tym, jakie są prawa pasażera, może zadecydować każda linia lotnicza.

samolot na pasie startowym

Autor: Simon_sees
Źródło: http://www.flickr.com
Pojawiają się jednak odgórne założenia, które są zbliżone dla wszystkich podróżnych, pewne ogólne prawa pasażera (). Jest to przykładowo prawo (polecany adwokat z Wrocławia) do opieki w przypadku odwołania lotu, odmowy przyjęcia na pokład samolotu, ale i długiego opóźnienia lotu. Wtedy przewoźnik ma obowiązek bezpłatnie zapewnić wszystkim takim pasażerom jedzenie oraz napoje, dwie rozmowy telefoniczne, jak także zakwaterowanie w hotelu oraz transport w dane miejsce. Niezbędne informacje możemy znaleźć na stronach prawnych i w serwisie wybranej linii lotniczej.

Odwołany lot odszkodowanie a wskazówki fachowców

Wymienione wyżej, tzw. generalne prawa pasażerów obowiązują jedynie pasażerów, którzy podróżują w granicach Unii. Obowiązują również te osoby, jakie wylatują z lotniska zlokalizowanego na obszarze Unii do krajów trzecich lub też przylatujących na lotnisko zlokalizowane na terytorium Unii Europejskiej z kraju trzeciego przewoźnikiem wspólnotowym. Za odwołany lot odszkodowanie jest należne w sytuacji odmówienia przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera (odszkodowanie za anulowany lot).

Odmowa przyjęcia pasażera na pokład samolotu powinna mieć uzasadnione argumenty, a przyczyny mogą być następujące: natury zdrowotnej, wymogi związane z bezpieczeństwem czy też nieodpowiednie dokumenty podróżnych. Dodatkowo odwołanie lotu musi zostać spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami, jakich nie da się uniknąć. Jest to zła sytuacja polityczna, warunki pogodowe, jakie czynią niemożliwą bezpieczną podróż, lecz i nieoczekiwane wady samolotu. W każdym takim przypadku można liczyć na specjalną pomoc oraz opiekę przewoźnika, który dba o komfort wszystkich podróżujących danymi liniami lotniczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*