Łeba – miejsce na doskonały urlop

Pomimo faktu, że Łeba istnieje od trzynastego wieku, w swojej obecnej lokalizacji funkcjonuje od 1572 r.. Założyciele pierwotnej osady nie przewidzieli zapewne, że będzie ona zatapiana przez sztormy i zasypywana przez ruchome wydmy. Obecne położenie jest znakomite – miasteczko posiada pozytywny mikroklimat, dostęp do morza, a w najbliższej okolicy jedną z najogromniejszych atrakcji przyrodniczych w naszym kraju – Słowiński Park Narodowy. Warto, zatem zawczasu rezerwować noclegi. Łeba, albowiem przygotowuje się już na wakacje 2014.

Łeba

Autor: MatthiasHaas67
Źródło: www.flickr.com
Łeba to typowa miejscowość odpoczynkowa i uzdrowiskowa. Do najcenniejszych zabytków miasta zaliczyć można głównie barokowy kościół z tysiąc sześćset osiemdziesiątego trzeciego roku z wieżą szachulcową. Do jego budowy wykorzystano materiały z kościoła św. Mikołaja opiekuna żeglarzy i rybaków, którego poniekąd zasypane mury możemy oglądać do dziś. Interesujące są także stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.

Należy także obejrzeć zabytki kultury Słowińców, które zachowały się w okolicznych wsiach. Ciekawy będzie także spacer po 6-hektarowym ogrodzie ornitologicznym, gdzie można zobaczyć ponad 100 gatunków ptaków z całego świata (razem ok. 2000 sztuk).Naobszarze ogrodu występuje kilka półwyspów, wysepek i stawów rybnych, które są ze sobą razem połączone. Dla kuracjuszy zjeżdżających do Łeby po zdrowie przygotowano sanatoria z kąpielami borowinowymi i masażami. Warto również zaglądnąć do Muzeum Motyli, gdzie zgromadzono ponad 3000 motyli z całego świata. Najstarsze, przedstawione tu gabloty pochodzą z tysiąc dziewięćset szóstego roku Ciekawostką jest też Miasteczko Western City, gdzie robione są imprezy kowbojskie o oprawie nawiązującej do Dzikiego Zachodu oraz dwa miejskie lunaparki.

Wśród najbardziej interesujących imprez odbywających się w Łebie wyróżnić trzeba: Allegro Cup – zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing, Międzynarodowy Festiwal Latawców, Odpust w Zaczarowanym Mieście, kulinarny Festiwal Pomuchla, Święto Łeby, a także Bal Koszyczkowy.

Podczas wędrówki po wydmach Słowińskiego P.N. często można ulec złudzeniu, że jest się na pustyni. Dopiero widok morza Bałtyckiego i przybrzeżnego jeziora Łebsko uświadamia nam, że jesteśmy na słowińskich wydmach. Nadmorskie wiatry mają nieustanny wpływ na kształt i wędrówkę wydm (od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku). Na terenie tym odbywa się ciągły ruch, a dowodem na to są m.in. wystające spod warstw piasku ruiny gotyckiego kościoła świętego Mikołaja z czternastego wieku, który wznosił się kiedyś w Starej Łebie i jest współcześnie najstarszym zabytkiem miasta. Warto zaznaczyć, iż tutejszy teren wydmowy o powierzchni ok. 500 ha, jest największym terenem ruchomych piasków w tej części Europy. Leżące na terenie Parku jeziora Łebsko i Gardno, to części odciętej mierzeją zatoki morskiej. Brzegi jezior porośnięte roślinnością szuwarową są idealnym schronieniem dla ptactwa wodno – błotnego. Pośród ssaków najbardziej znanym mieszkańcem Słowińskiego P.N. jest jeleń, który znakomicie czuje się na tutejszych okazałych łąkach. Aby bliżej zapoznać się z przyrodą Parku, należy udać się do poświęconego mu muzeum w Smołdzinie. Największym wzniesieniem w okolicy jest Rowokół (sto piętnaście metrów nad poziomem morza) – morenowe wzgórze, z którego roztacza się niesamowita panorama wydmy, jeziora i wybrzeże morskie. Po wschodniej stronie Łeby znajdują się inne rewelacyjne atrakcje wrocław atrakcje dla młodzieży przyrodnicze – jezioro Sarbsko i rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska chroniący zalesione wydmy.

***Kompletną ofertę na wypoczynek dwa tysiące piętnaście w Łebie można znaleźć w serwisie Ruszajwpolske.pl albo klikając na niżej umieszczone linki:- Łeba noclegi- hotele Łeba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*