Co zakupić na wyjście w góry?

Przygotowanie na wyprawę górską jest bardzo istotne – zmienna i kapryśna pogoda, nagłe zmniejszenie się temperatury w górach są bardzo częste.

Chociaż eskapada w góry to zdrowa metoda spędzania wolnego czasu, to może się niedobrze zakończyć, jeśli nieprawidłowo się przygotujemy. Pamiętajmy, dobre buty górskie to podstawa, solidne plecaki górskie i odzież to następna rzecz.

góry zimą

Źródło: pl.tripadvisor.com

Plecaki takie muszą być przede wszystkim wygodne i pojemne na tyle, aby spakować w nich nie tylko coś pożywnego, ale i potrzebne gadżety takie jak latarka, kompas czy polar z długim rękawem.

Zanim jednak zaplanujemy na daleką pieszą wycieczkę górską, powinniśmy pomyśleć o zakupie nadających się do tego butów. Dobrze dobrane buty trekingowe są wysokie i mają za zadanie strzec kostki przed wykrzywianiem się . Podłoże buta powinno być twarde, gdyż taka podeszwa chroni naszą stopę przed dyskomfortem i skaleczeniem ostrymi kamieniami. obuwie powinno być także nieprzemakalne. Znajdziemy je w porządnym sklepie wspinaczkowym.
Po kupnie butów trekingowych, należy w nich trochę pochodzić, gdyż wyjście na wycieczkę w góry w nieznanych naszej stopie i nienoszonych butach, może skutkować pojawieniem się dotkliwych obtarć i odcisków, dokuczających w późniejszym podróżowaniu.

Jeśli na eskapadę w góry przygotowujemy się w wakacje, należy pamiętać nie tylko o letnich, ale i cieplejszych ubraniach. Częścią naszego ubioru powinny być ciepły polar, wygodne materiałowe spodnie i ciepła kurtka Goretex. Zamiast kurtki przeciwdeszczowej dobrze pełni rolę także foliowe worki foliowe hurt ponczo, które zabezpiecza nie tylko nas, ale i plecak turystyczny. Na wyprawę w góry rekomendowane jest ubieranie się kilkuwarstwowo, jeśli jednak jak wychodzimy, jest ciepło, długi rękaw i długie spodnie powinny być schowane w naszej torbie. Nasze śpiwory natomiast powinny nas ochraniać przed zbyt chłodem w nocy.

Góry z samolotu

Źródło: en.wikipedia.org

Na nacięcia i odciski zaleca się zaopatrzyć się w plastry i pewne maści. Warto nie zapomnieć też o termosie lub o kubku termicznym. Jeśli natomiast postanawiamy ekstremalne wspinaczki, potrzebne jest, abyśmy odwiedzili pobliski sklep górski. Eksperci powinni służyć radą, jaki specjalistyczny sprzęt zapewni nam bezpieczeństwo. Można przemyśleć również kupno batonów energetycznych bądź zwykłej czekolady, aby zapewnić właściwą ilość kalorii naszemu organizmowi podczas nadmiernego wysiłku fizycznego.

Źródło: Rockcentric.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*