Rodzinne wakacje w Tatrach

Tatry są najwyższymi rodzimymi górami. Na tle Karpat, których są częścią, charakteryzują się cechamiwybitnie alpejskimi, co obrazuje się piętrowym układem zbiorowisk roślinnych.Przeciętna wysokość tatrzańskichwierzchołków to około dwa tysiące trzysta metrów, rozciągłość łańcucha w linii prostej – ok. 53 km, z kolei szerokość sięga 30 km sprawiając z nich miejsce bardzo chętnie wybierane na wczasy 2014.

tatry szczyty

Autor: Samuel Kimlicka
Źródło: http://www.flickr.com
Tatry zupełnie objęte są ochroną pod postacią Tatrzańskiego Parku Narodowego. Brzegi strumieni a także wyjścia ogromnych dolin tatrzańskich, zatem najniższe strefy gór, porastają lasy liściaste typu łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Troszeczkę wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, stopniowo przechodzące w kosodrzewinę, a później w hale, czyli łąki wykorzystywane do wypasu owiec.

Tatry są za bardzo niskie i mają zbyt strome stoki, aby mogły tam być lodowce (więcej tutaj). Pozostałością po plejstocenie jest około dwieście jezior malowniczo umiejscowionych w górskich zagłębieniach. Najładniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym wybudowano urocze schronisko. Prowadzi stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (dwa tysiące czterysta dziewięćdziesiąt dziewięć metrów nad poziomem morza), który jest przeznaczony jedynie dla doświadczonych taterników. Aby móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, trzeba wybrać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie wypasają stadka owiec.

Nie ociągaj się! Jeżeli zainteresowały Cię przytoczone treści, to na pewno bieżąca publikacja na ten temat również Cię skusi. Spójrz na tekst o tym zagadnieniu.

Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, wśród których parę udostępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najbardziej interesujących jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić śliczne oświetlone, przeróżne formy naciekowe. Obejrzeć można też Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Z uwagi na wprowadzenie całkowitej ochrony na obszarze Tatrzańskiego P. N., można się po nim poruszać jedynie na piechotę lub na nartach. Sieć szlaków pieszych, schronisk i wyciągów narciarskich jest tutaj znakomicie rozwinięta. Tatry można okrążyć rowerem. Szlak liczy około dwieście trzydzieści kilometrów i oferuje niezapomniane panoramy na góry. Dużą atrakcją Tatr jest kolej linowa z Zakopanego na Kasprowy Wierch i zespoły wyciągów w dolinach Goryczkowej i na Hali Gąsienicowej. Dają one szansę podziwiania tych majestatycznych gór z lotu ptaka. Na Kasprowym Wierchu jest najwyżej położone polskie obserwatorium meteorologiczne. Trzeba także zdobyć Giewont, którego również roztacza się wspaniała panorama Tatr. Trzeba wspomnieć, iż Tatry są kolebką polskiej turystyki, narciarstwa i alpinizmu. Od ponad trzystu lat są one celem wypraw najwybitniejszych Polaków (interesujący wpis).

Główną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski. Prześlicznie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz aktualne atrakcje czekające na przyjeżdżających tu tłumnie urlopowiczów.
Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół św. Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej zrobione na szkle. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków, wśród których kilka upamiętnia zasłużone osoby, między innymi Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. W trakcie spaceru ulicą Kościeliską należy przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do tu pięćdziesięciu lat. Willa „Koliba” to najstarsza willa wykonana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Aktualnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Największym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica, przy której mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się również kościół świętej Rodziny.

Punktem obowiązkowym podczas pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się niesamowita panorama na położone u jej stóp miasteczko. Do Zakopanego należy wybrać się w sierpniu, kiedy ma miejsce tu Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr powiązana jest produkcja regionalnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty „kierpce” i kamizelki z owczych skór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*