Wyjazd malucha na obóz

Nie każdy ma możność zapewnić dziecku zajęcie i bezpieczną zabawę w wakacje. Większa część rodziców musi pracować podczas lata, ewentualnie wziąć kolejny urlop wypoczynkowy, aby umożliwić dziecku opiekę. W takiej sytuacji wyjazd malucha na kolonie, czy też biwak jest znakomitą alternatywą, albowiem zdołają spokojnie pracować podczas gdy ich latorośle bawią się na kolonii, czy też obozie.

Namiot

Autor: Oleh Slobodeniuk
Źródło: http://www.flickr.com
Odpowiednim pomysłem na wakacje (Zobacz też: Czarnogóra) dla najmłodszych jest wysłanie ich na kolonie i obozowiska. Pociecha na owego typu wyjeździe ogromnie korzysta. Naucza się przede wszystkim niezależności i śmiałości. () Do tego ćwiczy umiejętności międzyludzkie, poprawia swój charakter, weryfikuje siebie, doświadcza poczucia sprawności, musi samo sobie radzić w nowym środowisku, w nowej grupie, musi zaadoptować się do nowej sytuacji. Oswaja się z różnymi ludźmi i z nową rzeczywistością, w której jest jednym z wielu.

Przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczeństwo pociechy. Rodzice muszą posiadać wiedzę, z kim i gdzie jedzie latorośl, jakie będą warunki lokalowe, jaki jest plan zajęć.

Trampolina

Autor: Jeromy Shepherd
Źródło: http://www.flickr.com

Istotną sprawą w planowaniu wyjazdu jest zebranie jak najbardziej szczegółowych informacji o organizatorze kolonii, wychowawcach i miejscu, w jakim potomek spędzać będzie czas. Najlepiej ekspediować dzieci na kolonie, bądź biwaki rekomendowane przez rodziców pozostałych dzieci.

Ważny jest też dobór stosownej odmiany rozrywki. Ofert na rynku jest mnóstwo. Istnieją obozy sportowe, językowe, artystyczne. Wybór kolonii zgodnej winien być wybrany z dzieckiem, bo to przecież ono ma się porządnie bawić. Należałoby pamiętać, że to, co nam wydaje się atrakcyjne, nie musi być takie dla malucha. Trzeba mieć pełne przekonanie, że wyjazd okaże się dla pociechy atrakcyjny.

Wyprawy, zgadywanki, dyskoteki, wędrówki, plażowanie, basen, zawody, gry zbiorowe i frajdy, wszędzie tutaj potrzebna jest integracja i sztuka aktywności w gromadzie, jaką dzieci mogą wykorzystać w szkole i w życiu powszednim, chociażby przy przestrzeganiu norm które ustala wspólnota. Powinno się też sprawdzić, czy organizator ma pozwolenie na funkcjonowanie, jest wiarygodny i ubezpieczony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*